Nahoru
Domů Kde nás najdete Aktuálně O nás Pohotovosti Očkování Napište nám Pojišťovny Ceník 

MUDr. Petr Cibulka

praktický lékař pro děti a dorost

Nové Strašecí Zahradní 464; tel.: 313 572 743
mobil sestra: 703 138 072
Lány tel.: 313 502 425
konzultace mailem : cibulka_(a)iol(,)cz
dětská sestra: paní Milena Hejdová

Zpět

Nadstandardní očkování

Nadstandardní očkování možná na základě přání rodičů dle individuálních potřeb a rizik dítěte:

Vzhledem k významným změnám v očkovacím kalendáři u povinných očkování v minulých letech a vývoji nových vakcín je nyní možno v individuálním režimu nadstandardně zvážit zejména tato očkování :

Klíšťová encephalitis:

Kdy : Nejlépe od 3 či spíše až od 5 let věku
Komu : Chataři , houbaři , skauti , letní tábory …., lépe v chladném období roku .
Vakcina FSME Junior 0,25 ml do 16 let , cca 700 kč / dávku , zákl. schéma ve 3 dávkách, přeočkování á 3-5 let.

Hepatitis B / žloutenka B /:

Všem dětem , které nebyly a nebudou v režimu povinné vakcinace očkovány , rok. nar 1988 a starší.

Hepatitis A / žloutenka A / :

Komu : Cestovatelé do Středomoří a dále na jih , rizikové hygienické prostředí / nemoc špinavých rukou / , výskyt v blízkém kolektivu dítěte.
Kdy : První dávka musí být podána alespoň měsíc před odjezdem .
Vakcina Havrix 720 Junior , cena okolo 1100 Kč / dávku , základní schéma o 2 dávkách .

Pneumokokové invaz. infekce :

Kdy : Recidivující záněty středouší , opakovaná nemocnost po nástupu do MŠ , lehčí poruchy imunity , prodělání invazivního pneumokokového onemocnění / meningitis , pneumonie.. / a nebo jeho cílená prevence
Komu : Vakcina je určená pro kojence a předškolní děti do 2 resp. 5 let , je doporučována WHO pro všechny děti, očkování je možno podat současně s třemi dávkami Hexavakciny ve 3. , 4. , a 5. měsíci věku a další dávku cca ve 2 letech věku , od 7 . měsíce do 11. měsíce je schéma 3 dávkové , od 12 měsíce 2 dávky , resp. po 24¨ měsíci stačí již jen dávka jedna . Na trhu je k dispozici 13 valentní vakcina PREVENAR 13 a 10 valentní vakcina SYNFLORIX . Dávkovací schéma je obdobné pro obě vakcíny , cena se pohybuje okolo 1000 Kč / dávku , pro děti do 7 měsíců je poslední roky již hrazena ze všeobecného pojištění!!

Meningitis C :

Komu: Dorostenec s rizikových chováním , na internátě , přechází nemoci , excesy zátěže / sport , diskotéky , cestovatelé .. / . Výskyt onemocnění v blízkém kolektivu dítěte , např. škole .
Vakcina Neisvac C , Menveo . Pozor obě nechrání proti menigokoku sk. B / u nás nejčastější forma /.
Nová vakcína proti meningokoku sk. B Bexsero je registrována v ČR od roku 2014.

Plané neštovice :

Komu: Dívka či chlapec v pubertě , které je dosud neprodělala , dítě s těžší formou atop. ekzému , event. rodiče , které mají děti v MŠ a dosud neprodělali neštovice.
Dále je možno použít záměnou novou vakcínu PRIORIX TETRA za vakcínu Priorix , kterou děti dostávájí vrámci povinné vakcinace proti spalničkám , zarděnkám a příušnicím v batolecím věku . Cena za za vakcínu Varilrix cca 2000 Kč/ dávku .

Papilomavirus / ochrana před karcinomem děložního čípku /:

Kdy:dívka v pubertě , před začátkem pohlavního života . Doporučeno všem a zejména pro dívky z rodin , kde se tato nemoc vyskytla / např. konisace čípku děložního či špatná cytologie u babiček a maminek … / . Cena za 3 dávky během půl roku je cca 6000, částečná úhrada ZP formou „ akcí“ , pro dívky mezi 13 a 14 rokem je hrazena ze zdravotního pojištění !!

Chřipka A :

Komu : Ochrana před sezonní epidemií chřipky A je vhodná zejména u dětí s jiným vážnějším onemocněním / asthma , cukrovka .. / u kterých lze očekávat těžký průběh chřipky . Snaha předejít absenci u exponovaných jedinců .
Kdy : listopad a prosinec , nutné očkovat každý rok .

Rotavirové infekce :

Od počátku roku 08 je v ČR nově registrována vakcina proti rotavirové gastroenteritis Rotarix resp. Rotateq / zvracivá virosa s vodnatými průjmy a nezřídka nutnou infusní rehydratací / , podává se ve formě kapek a je určena pro děti mezi 2.-4.měsícem věku , celkem 2 až 3 dávky dle typu vakciny , cca 1500 Kč / dávku .

U všech vakcín je třeba stanovit individuální postup a plán , včetně uvážení i možných rizik a nežádoucích reakcí na očkování a k plánovanému očkování přistoupit v optimálním zdravotním stavu dítěte , abychom byli schopni tato rizika co nejvíce minimalizovat .

Další informace rádi poskytneme v ordinaci , dále viz www.vakciny.net.

Dr. Cibulka